KSČM slouží strategickým zájmům ODS

 

Mirek Topolánek na nedávném setkání Konfederace politických vězňů prohlásil, že není řešením prosadit zákaz KSČM, ale je prý třeba se zbavit komunistického myšlení. To je sice pravda, ale zatímco vymýcení nepolapitelného „komunistické myšlení“ je úkol prakticky nemožný a nikdy nekončící, zákaz KSČM je krokem uskutečnitelným a z hlediska ozdravění naší politiky více než potřebným.

 

Předseda Topolánek si to možná ani neuvědomil, ale vytyčení „komunistického myšlení“ coby abstraktního nepřítele namísto konkrétní komunistické organizace, která dál může tento boj s větrnými mlýny pobaveně sledovat, je opravdu více než  logické z hlediska jím vedené ODS. KSČM jako reprezentant zločinů komunismu je totiž pro ODS nesmírně cenným strategickým prvkem celého stranického systému.  A to jako „blokační minorita“ a strašák proti ČSSD, která si  při většině povolebních konfigurací může vybírat pouze ze dvou velmi špatných koaličních variant, musí volit mezi koalicí s ODS nebo s KSČM.

 

Případný zájem ČSSD o koalování s politickým protipólem ODS je logicky vnímán jako návrat k velké koalici, jako politický protimluv a popření významné části vlastního programu. Vede proto k odlivu voličů ČSSD ke KSČM nebo ke středovým stranám.

 

Připuštění koalice ČSSD s jediným možným levicovým partnerem, tedy s KSČM, je zase naopak logicky chápáno jako paktování s ďáblem, což je pak účinnou volební zbraní v rukou ODS. Navíc jestliže sama ČSSD překoná vnitřní odpor a připouští spolupráci s KSČM, je prakticky jisté, že toto se stává nestravitelným soustem pro případné další potřebné středové koaliční partnery, jak jsme mohli vidět např. při letních povolebních kotrmelcích KDU. Zkrátka KSČM opakovaně dostává ČSSD do bezvýchodné situace.

 

Takové zablokování koaličních možností je významné nejen při hledání parlamentní většiny, ale i na úrovni měst a regionů. Pokusy vyměnit nedůvěryhodnou reprezentaci ODS na radnicích často naráží právě na „blokační minoritu“ KSČM bez níž nelze sestavit koalici bez ODS. Např. pražská ODS dobře ví, že díky politicky „pekelným“ mandátům KSČM ustála několik pokusů o sestavení rady bez ODS, a tak v Praze spokojeně vládne nad desítkami, resp. stovkami miliard téměř po dvě desetiletí. Pokud by KSČM byla bývala vymazána z politické mapy, je prakticky jisté, že by již v roce 1998 nebo 2002 došlo k sestavení „proti-korupční“ pražské radnice bez ODS. Podobnou situaci bylo možné po loňských komunálních volbách sledovat v mnoha dalších městech, jako třeba v Jihlavě, Brně, Praze 5 atd. Přitom zde obvykle nejde o pravicovost nebo levicovost, ale o řešení praktických komunálních problémů, o možnost výměny nedůvěryhodných politicko-podnikatelských struktur (což mohou být někdy lidé ODS, jindy zase ČSSD, nebo třeba tzv. „nezávislí“) novými lidmi, kteří by měli šanci přinést politickou změnu.

 

Je proto nepochopitelné, proč se sama ČSSD  již dávno nepokusila o likvidaci, či alespoň nucenou transformaci nereformované KSČM. Stačilo například zvednout hlasy pro návrh novely trestního zákona týkající se zákazu symbolů komunismu.

 

Jinými slovy zákaz či nucená razantní transformace KSČM není jenom imperativem morálním, z hlediska požadavku spravedlivého trestu organizace, která zodpovídá za zločiny komunismu, ale je také nezbytností pro vytvoření prostředí pro zdravé a věcné soupeření politických stran bez iracionálního anomálního stranického prvku s nulovým koaličním potenciálem

 

Jiří Witzany

 

 

 

 

 

Musíme se zbavit komunistického myšlení, tvrdí Topolánek

Premiér se domnívá, že pouhý zákaz komunistické strany není v současné době řešením.

reklama

PRAHA, 22. května 2007 (iHNed.cz, čtk)

Pouhý zákaz komunistické strany podle premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka nezažehná hrozbu komunismu a je nyní těžko představitelný - důležitější je zbavit se komunistického způsobu myšlení.

"Já si nemyslím, že ona hrozba spočívá výhradně a především v komunistické straně. Problém dnes není jako před dvaceti lety v mocenské instituci. Je ve způsobu myšlení," řekl Topolánek na celorepublikovém setkání členů Konfederace politických vězňů na pražském Žofíně.

Podle předsedy nejsilnější parlamentní strany si současná demokracie nedokáže s nereformovanou KSČM poradit. "Naše demokracie si zatím s komunismem neví rady. V osmdesátých letech ještě nad naší zemí vlály rudé vlajky, ale mysli drtivé většiny lidí se upíraly ke svobodě. Dnes jsou komunisté až třetí parlamentní stranou a nevládnou. Jenže téměř polovina lidí je ochotna nereformovanou KSČM klidně pustit k moci," upozornil Topolánek.

Premiér varoval před spoluprací s komunisty ve sněmovně

Topolánek varoval především před spoluprací s KSČM na parlamentní půdě. "Pokud budou demokraté s komunisty bezostyšně spolupracovat, pokud budou stírat rozdíly mezi demokratickou a komunistickou politikou, pak se nelze divit, že ani občané v tom nevidí rozdíl," řekl premiér. Jako příklad uvedl zákoník práce, za který by se nemuseli ani komunisté stydět.

Chápe hlasy volající po zákazu KSČM, ale nevidí to jako efektivní řešení. "Není účelem vyhnat zbytky komunismu z parlamentu. Daleko důležitější je vypudit komunistické resentimenty z našich hlav a především z hlav našich dětí," zdůraznil Topolánek.

Podle Topolánka tomu pomůže chystaný Ústav pro studium totalitních režimů. "Je třeba pamatovat si, co řekl velký britský státník Winston Churchill: Komunista je jako krokodýl: když otevře tlamu, nepoznáte jestli se snaží usmívat, nebo jestli vás chce sežrat," řekl předseda vlády.

Ke snaze o vyhnání ducha komunismu z myslí lidí se připojila také ministryně školství a místopředsedkyně Strany zelených Dana Kuchtová. Podle místopředsedy KDU-ČSL Davida Macka je třeba stále připomínat zločiny komunismu a přemoci jej odpuštěním a zlomením ostnů nenávisti.

ČSSD je demokratickou alternativou pro levicové voliče, zdůraznil Sobotka

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka připomněl, že vláda v čele s ČSSD schválila politickým vězňům příplatek k důchodu, což bylo důležitější než prázdné fráze. Uvedl, že jeho strana má zakázánu vládu s komunisty a je demokratickou alternativou levicovým voličům.

"Komunismus musíme porazit v diskusi silou našich argumentů. Demokraté porazí komunismus pouze tehdy, když budou nikoli většími sektáři, ale budou lepšími demokraty," domnívá se Sobotka. Jeho vystoupení však odměnili účastníci shromáždění menším potleskem než projev Topolánka.

Členům konfederace vadí nedostatečné vyrovnání se s komunistickou minulostí a to, že komunistická strana nebyla pohnána k odpovědnosti za zločiny minulého režimu. Místopředseda konfederace Mirko Štastný kvůli tomu kritizoval polistopadové vlády.

Shromáždění na Žofíně pořádá konfederace každoročně v sále, kde na jaře 1968 vznikl její předchůdce, klub K 231.