20.května 2004

 

Výzva k odstoupení členů Rady HMP I.Němce, R.Steinera a J.Paroubka v souvislosti s prodloužením smlouvy na provozování vodohospodářské infrastruktury HMP

 

 

 

Rada HMP dne 27.4.2004 na základě právních rozborů rozhodla o prodloužení rámcové smlouvy o provozování vodohospodářské infrastruktury se soukromou společností PVK, a.s. o 15 let do roku 2028. Tímto došlo mimo jiné k porušení zásad hospodářské soutěže, kterým by se měl zabývat ÚOHS. Z průběhu privatizace společnosti PVK i z elementárních odhadů totiž vyplývá, že tržní hodnota patnáctileté licence na provozování vodohospodářské infrastruktury činí minimálně 2 miliardy Kč. Město tak ztratilo možnost tuto nebo vyšší ekonomickou protihodnotu získat při jejím prodlužování za tržních podmínek  včas před jejím vypršení, tedy před rokem 2013. Dopady tohoto pochybení zaplatí Pražané prostřednictvím výrazně zvýšených poplatků za vodné a stočné. Prostor k jejich dalšímu zvyšování totiž  poskytne např. velmi nákladná rekonstrukce centrální čistírny odpadních vod, kdy část nákladů by byla bývala mohla být hrazena právě z dodatečných příjmů z prodloužení licence, případně prodeje 34% podílu ve společnosti PVK za podstatně výhodnějších a skutečně tržních podmínek. 

 

Právě uspěchaný a nevýhodný prodej tohoto podílu zinscenovaný pod záminkou povodňové tísně v říjnu 2002 byl příležitostí k podepsání smlouvy o smlouvě budoucí, tehdy prezentované jako „nezávazná deklarace vůle ke společnému postupu.“ Tato smlouva tedy „nezávazně“ vedla k dnešnímu závaznému podpisu fakticky prodlužujícími nájemní vztah do roku 2028. Náměstek Burgermeister na jednání posledního ZHMP podpis nové rámcové smlouvy označil jako důsledek smetí z minulého volebního období a volal po odpovědnosti těch, kteří předchozí rozhodnutí přijali. Podobně se veřejně vyjádřil i primátor Bém. S tímto postojem primátora i jeho náměstka musíme jako opozice souhlasit. Vzhledem k tomu, že tímto chybným rozhodnutím minulé Rady a následně Zastupitelstva byla městu způsobena značná škoda v řádu miliard korun, je nezbytné zkoumat, kdo a jak se konkrétně na tomto rozhodnutí podílel a vyvodit patřičnou politickou odpovědnost, jak bývá ve vyspělých demokraciích zvykem.

 

Pan primátor, kterému pojem politické zodpovědnosti jistě není cizí, se tedy, věříme, připojí k naší výzvě k odstoupení těch členů jeho rady, kteří se významně podíleli na schválení a podpisu hrubě nevýhodné budoucí smlouvy města týkající se provozování vodovodů a kanalizací  v roce 2002, tedy I.Němce, tehdejšího primátora, J.Paroubka, finančního náměstka, který se na přípravě smlouvy výrazně spolupracoval a tehdy uvolněného předsedy Finančního výboru R.Steinera, bez jehož jednoznačného souhlasu by schválení smlouvy také jistě nebylo možné.

 

Jiří Witzany, předseda Klubu ED v ZHMP

 

Marián Hošek, člen ZHMP a předseda pražské KDU