Praha – město vědy a výzkumu?

 

Praha je bezesporu jedinečným centrem vzdělání, vědy a výzkumu v rámci ČR. Podpora a udržení této pozice je nutným předpokladem pro její budoucnost jako prosperujícího města s mnoha  kvalifikovanými pracovními místy. Konkurenceschopnost pražské vědy a výzkumu je však ohrožována několika riziky:

1)       Ekonomickou transformací, která vedla k propadu platů vědeckých pracovníků a k odchodu mnoha, zejména mladých, do zahraničí či do komerční sféry.

2)       Fondy EU pro podporu méně rozvinutých regionů, z nichž nemohou čerpat pražské vědecko-výzkumné projekty a instituce.

3)       Dlouhodobě malým zájem vedení Prahy o podporu vědy a výzkumu.

Poslední zasedání ZHMP například jednalo o rozdělování prostředků EU ve výši více než 2 miliardy Kč. Tento program, který je určen pouze pro některé městské části, zahrnuje oblasti jako je rozvoj dopravních systémů, regenerace zeleně, ale i zvýšení kvality partnerství veřejného a soukromého, neziskového sektoru, vědy a výzkumu. Žádost o příspěvky v řádu desítek a někdy i stovek milionů Kč podalo v rámci každého „opatření“ okolo desítky projektů. Expertní hodnotitelé projekty ohodnotili na škále 0-100% a  úkolem politiků bylo stanovit mezi seřazenými projekty hranici oddělující ty, které jsou schváleny, od projektů, které jsou odmítnuty. Pro všechna „nevědecká opatření“ byla hranice navržena radou města v rozmezí 40-50% a byly předloženy ke schválení téměř 2/3 ze všech projektů.. Pro opatření podpory vědy a výzkum byla tato hranice ale navržena zcela nestandardně na vysokých 70%. Schválen by tak podle návrhu rady města byl pouze 1 projekt z 8. Odmítnuty by tak byly i bezesporu kvalitní projekty a mnoho potencionálních žadatelů by do budoucna bylo logicky odrazeno. Po řadě protestů opozice i jednotlivých žadatelů primátor Bém „ustoupil“ a souhlasil se snížením na 65% hranici. Schváleny tak byly 3 projekty z 8. Přestože výsledný poměr 3/8 je jistě lepším ukazatelem než 1/8, jde bohužel stále o špatnou správu pro podporu rozvoje vědy a výzkumu v Praze. 

V rámci diskuse k tomuto tématu zazněly i argumenty a potřebě hmatatelných a měřitelných výsledků navržených vědecko-výzkumných projektů. Od takových projektů ale přeci nelze očekávat okamžitý finančně měřitelný efekt a tyto argumenty je třeba odmítnout. Podpora vědy a výzkumu je během na dlouhou trať, je investicí do budoucí prosperity našeho města. Věřme, že si to uvědomí i pražský primátor, zastupitelé a radní v dalším kole rozhodování o podpoře vědy a výzkumu na území Prahy.

 

 

Jiří Witzany,

Člen Finančního výboru ZHMP, SNK ED