Prodej vody je podle opozice výnosný byznys

 

Mladá fronta DNES | 23.1.2007 | rubrika: Praha | strana: 3 | autor: (peš)

Praha - I přes obrovské částky, které musí město a provozovatel sítě – společnost Pražské vodovody a kanalizace – do infrastruktury vkládat, je obchod s vodou zjevně výnosný. Jak jinak si vysvětlit, že se Pražské vodovody a kanalizace snažily, aby jim město o 15 let prodloužilo koncesi.
Podle opozičních pražských
zastupitelů dokonce Prahu vydíraly.

Hledají se peníze na čističku

Město totiž potřebovalo změnit dosavadní smlouvu s provozovatelem sítě, jež platila až do roku 2013 – to aby dosáhlo na tří miliardovou dotaci z Evropské unie na výstavbu čističky. Společnost na změnu přistoupila jen pod podmínkou prodloužení koncese do roku 2028.
„Kromě vylepšení pozice při získání dotace se provozovatel také zaváže zkvalitňovat pitnou vodu, navíc nabízí i předplatbu podnájemného ve výši 3 miliardy,“ hájil před rokem novou dohodu tehdejší
radní Miloš Gregar. Pražské vodovody a kanalizace by se tak měly na výstavbě čističky finančně podílet, jenže o to méně by pak investovaly do oprav, které si vyžádají havárie.
Opoziční
zastupitel Jiří Witzany (ED) tehdy varoval, že to povede ke zvyšování vodného a stočného. To se také stalo. Od Nového roku Pražané platí o dvanáct procent více než loni a představitelé města se moc nebrání ani dalšímu zdražování.
„Podepsáním smlouvy na provozování vodovodní sítě až do roku 2028 se město dostalo do dosti nevýhodné pozice,“ míníWitzany, podle něhož Praha přišla o možnost vyjednat si pro sebe lepší podmínky při hledání nového provozovatele. Například ještě vyšší kvalitu vody nebo vyšší příspěvky na opravy sítě.

Hodnota sítě je 90 miliard
Witzany se domnívá, že provozování vodovodní infrastruktury je velmi atraktivní. „Kdyby radnice vypsala výběrové řízení, zájem by byl obrovský. A investoři by nabízeli ještě více,“ míní zastupitel.
Za pronájem vodovodní a kanalizační sítě, jejíž celková hodnota se odhaduje až na 90 miliard korun, musí společnost Pražské vodovody a kanalizace zaplatit asi 1,2 miliardy korun ročně. Zpravidla však většinu částky nevyplácí městu hotově, ale místo toho se podílí na opravách potrubí.
Zisk z poplatků za vodu určuje ministerstvo financí, provozovatel si v Praze vydělá zhruba 380 milionů ročně.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – Praha