Název: Praha spekuluje s deriváty

Zdroj: Ekonom
Datum vydání: 5.6.2003
Autor: Jan Jedlička, Emil Szirmai
Rubrika: Politika
Strana: 18


Březnová emise 170 milionů eur komunálních dluhopisů hlavního města ukrývá hadí vejce: Praha může na jejím "zajištění" ztratit přes čtvrt miliardy korun.

Zajištění dluhopisů nyní začíná komplikovat tradičně dobré vztahy mezi Prahou a manažerem emise Deutsche Bank (DB) a také zahušťuje atmosféru na radnici. Klub opozičních zastupitelů za Evropské demokraty v čele se svým šéfem Jiřím Witzanym hlavně útočí na náměstka primátora Jiřího Paroubka (ČSSD), jenž má na starosti městskou pokladnu a smlouvu s DB podepsal. Viní ho, že transakce už ke dni svého uzavření zaťala do městské pokladny sekyru ve výši 273 milionů Kč, a opakovaně ho vyzval k rezignaci. Paroubek ale obvinění kategoricky odmítá: operace dokonce v prvních třech letech městu přinese navíc téměř šedesátimilionový zisk.

MILIARDA EUR. Samotná emise tvoří první vlaštovku střednědobého dluhopisového EMTN programu (Euro Medium Term Notes), který pražské zastupitelstvo schválilo na základě výsledků loni v září vypsané veřejné obchodní soutěže. Předešlé emise proběhly izolovaně a program tak v Praze představuje naprosté novum. Jeho nezpochybnitelnou výhodou je, že výrazně snižuje náklady na přípravu jednotlivé emise a zároveň umožňuje pružné vypisování emisí v závislosti na okamžité výhodnosti úrokových měr na trhu. Předpokládá ovšem účast kvalifikovaných investičních bankéřů a těmi zřejmě žádní radní na světě nejsou. Program byl založen s obrovským objemem miliardy eur a měl by se vyčerpat až někdy v příštím desetiletí.

Soutěže, kdo bude program manažerovat, se zúčastnilo sedm renomovaných domácích i zahraničních bank. Loni v prosinci 2002 zvítězila pražská filiálka německé jedničky Deutsche Bank. Tento kolos, který se pyšní i na poměry EU superdynamickým stylem vnitřního řízení, si mimochodem vysloužil pověst miláčka pražských zastupitelů. Pro město totiž zařizuje na polovinu velkých transakcí - od řízení komunálních obligací přes úrokové swapy po třeba vydávání záruk za půjčky, které si město bere u EIB.

První emise v rámci dluhopisového programu se uskutečnila v už zmíněném objemu 170 milionů eur, s desetiletou splatností a s fixním kuponem ve výši 4,25 procenta. Sama o sobě proběhla úspěšně, papíry se na lucemburské burze rozprodaly během hodiny.

Město však potřebuje finanční prostředky v korunách. Proto je nanejvýš logické, že mělo zájem zajistit se proti zpevňování eura (při oslabování koruny by v domácí měně splácelo více). Přitom vzniká vlídná otázka, proč matička Praha dluhopisy nevydala rovnou v korunách. Tuto variantu ostatně dlouho prosazoval i Jiří Paroubek.

SOUTĚŽ PRO OKRASU. Korektností veřejné obchodní soutěže se v dubnu zabývala magistrátní sekce kontroly a interního auditu. Nenalezla žádné hrubé pochybení, drobné technické chyby rozhodně neměly na průběh nebo vyhodnocení soutěže vliv. Pes je zakopán jinde. Standardní nástroj pro eliminaci kurzových rizik je uzavření finančního derivátu typu měnového swapu a právě takový obsahoval úspěšný projekt Deutsche Bank. Až potom, když zvítězila, nabídla městu jinou, tentokrát značně nestandardní swapovou operaci - ta už žádným výběrovým řízením neprošla. Právě tím, že ji Praha vděčně přijala, si zadělala na dnešní vypjatý konflikt. "Uzavřený exotický swap je v rozporu se zadáním, vyhodnocením a výsledkem celé soutěže. Je nezodpovědné, že nebyl nejprve nezávisle posouzen," rozhořčuje se Jiří Witzany. Možné to bylo - ve chvíli, kdy už byl oheň na střeše, si finanční odbor města pro tento účel najal hned čtyři poradce, tržní ocenění operace provedli znalci Deloitte & Touche.

Jiří Paroubek to vysvětluje časovou tísní. Nezávislé ocenění by trvalo několik dní a Praha se v předvečer války v Iráku musela rozhodnout ihned, aby si zajistila levné financování (po vypuknutí války se úroky prudce zvýšily). "Trefili jsme takový termín vydání, kdy úrokové sazby byly nejníže," dodává Paroubek.

Došlo ale ke zvláštní rošádě. Z vlastní emise dluhopisů Praze vyplývalo pouze měnové riziko. Úrokové riziko nehrozilo - dluhopisy totiž nesly fixní kupon 4,25 % po celých deset let splatnosti. Nejjednodušší možností tedy bylo uzavření měnového swapu typu fix-fix (Praha i Deutsche Bank by si po dobu deseti let vzájemně vyměňovaly předem pevně stanovené fixní platby), při kterém by po celou dobu splatnosti Praha platila korunovou sazbu 4,16 %. Místo toho však město s Deutsche Bank uzavřelo doopravdy exotický derivát, který je kombinací měnového swapu a tzv. constant maturity swapu.

A tak zatímco Praha dostává od Deutsche Bank fixní sazbu na euro 4,25 %, její platby předem známy nejsou. V prvních třech letech Praha bude platit korunovou sazbu 3,95 % a ve 4. až 10. roce její sazba závisí na sklonu výnosové křivky v daných letech, reprezentované rozdílem (spreadem) desetileté a dvouleté korunové sazby! Pokud bude tvar výnosové křivky strmější, Praha ušetří, naopak plošší tvar výnosové křivky znamená pro Prahu ztrátu. Praha si tedy prostřednictvím swapu zajistila měnové riziko, ale úrokové riziko má od 4. roku nepokryté. S nadsázkou se dá říci, že se Praha na finančním trhu chová jako spekulant hrající na budoucí tvar výnosové křivky. "Vyměnili měnové riziko za úrokové," smál se bankéř renomované zahraniční banky, který si nepřál být jmenován.

OCEŇOVÁNÍ. Druhou výtkou, vztahující se k operaci, je její finanční nevýhodnost. Někteří zástupci Prahy to odmítají s tím, že se zatím neví. Argumentují, že ocenit takovou operaci není možné, neboť nyní neznáme budoucí tvar výnosové křivky, tudíž ani platby hlavního města ve čtvrtém až desátém roce. To však není pravda. U akcií také neznáme budoucí dividendy ani zisky firem, a přesto tržní cena existuje. Stejné je to i u oceňování derivátů: finanční trhy pracují s budoucími očekáváními a odhady, tržní cenu podobné pozice lze vyjádřit.

V oceňování podobných exotických operací nemá úplně jasno ani Ministerstvo financí. To pouze vyžaduje, aby byl použit věrohodný model pro oceňování a údaje vložené do tohoto modelu byly prokazatelné. Co je považováno za věrohodný model, to již ministerské předpisy neřeší.

Klíčovou otázkou tedy je, kolik bude v rámci uvedené swapové operace Praha platit protistraně (Deutsche Bank) ve čtvrtém až desátém roce, a to se odvine z toho, jaký bude v těchto letech spread mezi desetiletou a dvouletou sazbou.

Nejtriviálnější model odhadu tvoří kalkulace průměrného spreadu za posledních několik let a předpoklad, že se protáhne i do budoucna. Tuto metodu extrapolace obhajuje odbor finanční správy magistrátu. Na základě průměrného spreadu desetiletých a dvouletých úrokových sazeb v eurech (vzhledem k transformačnímu charakteru naší ekonomiky v uplynulých letech je zde skutečně lepší brát sazby v eurech) byla v okamžiku uzavření swapu pozice města doopravdy kladná ve výši 56 milionů korun.

Na finančních trzích se ale pro podobné operace využívá spíše sofistikovanější metoda modelování forwardových (budoucích) sazeb. Podle našich výpočtů - podobných těm, které provedla poradenská firma Deloitte & Touche - byla již v době uzavření operace ke dni 12. března 2003 tato pozice pro město nevýhodná o 273 milionů korun. Praha jinými slovy již v době, kdy byla operace uzavřena, prodělávala 273 milionů Kč a protistrana - tedy Deutsche Bank - stejnou částku vydělávala.

A proč vlastně město vstoupilo do finanční operace, která již v době uzavření byla pro ně ztrátová a jejíž závěr je ve tmě? Na otázku Ekonoma náměstek primátora Jiří Paroubek odpověděl, že produkt Praze nabídla Deutsche Bank, která ji ujistila, že je to za nejvýhodnějších tržních podmínek, a Praha této renomované bance neměla důvod nevěřit.

Je pozoruhodné, že pražští radní předloženou nabídku swapu nekonzultovali s nezávislými odborníky, a je otázka, zda tím neporušili svoji povinnost. Že nepostřehli, že v dané situaci banka vystupovala jako prodávající, nikoliv jako poradce, jak tomu bylo dřív. Kdyby Deutsche Bank produkt za stejných nabídek nabídla konkurenční finanční firmě, v žádném případě by nepochodila. Ekonom měl zájem sejít se s Deutsche Bank a vyjasnit si situaci. V bance se s námi ale odmítli bavit.

Pro úplnost dodejme, že v současnosti je sklon výnosových křivek ještě plošší než v březnu (stejně se zploštily i forwardové výnosové křivky), aktuální ztráty Prahy z titulu uzavřeného swapu se prohloubily na skoro 300 milionů korun.

SPOR NA OBZORU. Každá transakce s deriváty je spekulací a křišťálovou kouli nemá nikdo. Za pár let se situace na finančním trhu může změnit takovým způsobem, že v konečném důsledku bude swapová operace pro Prahu silně zisková. Pokud se budoucí spready mezi desetiletou a dvouletou korunovou sazbou nesníží pod jedno procento, Praha neprodělá, upozorňuje Paroubek.

Zatím to ale příznivě nevypadá. V současnosti je pozice pro Prahu ztrátová téměř o 300 milionů korun. Jinak řečeno, pokud Praha bude chtít od swapu odstoupit, bude muset Deutsche Bank vyplatit tuto hodnotu, která v současnosti představuje pro banku zisk.

Praha však drží v rukávě trumfové eso. Podle ISDA smlouvy, která upravuje obecné podmínky swapových operací, Deutsche Bank měla při uzavírání obchodu s Prahou upozornit na všechna rizika vyplývající z této operace. Ekonom od různých lidí z radnice opakovaně vyslechl, že DB protistranu řádně neinformovala o ocenění forwardovou křivkou ani o značné nevýhodnosti při použití této metody v době uzavření obchodu. Místo toho prý argumentovala historickými hodnotami spreadů. Kdyby Praha dala celou věc k mezinárodnímu soudu, existuje slušná šance, že spor může vyhrát.

Nabízí se však daleko hlubší otázka, zda Praha vůbec má vstupovat do podobných speciálních finančních operací. Obecněji řečeno, mají municipality uzavírat derivátní transakce? Někdy proběhly poměrně úspěšně, jindy, jako v Orange County, došlo ke značným ztrátám. Několikrát se městům podařilo derivátní operace vypovědět: argumentovala, že je banky nedostatečně informovaly o rizicích, do nichž vstupovala. "Město by si nemělo zahrávat s těmito exotickými nástroji, je to, jako když si dítě hraje s granátem. Obávám se, že v tomto případě vybuchl," říká Witzany.

Jan Jedlička, Emil Szirmai