TISKOVÁ ZPRÁVA

 

SNK ED navrhli pozastavení činnosti ČSSD

 

Praha 4.8.2006

 

SNK Evropští demokraté dnes 4. srpna 2006 podali návrh na pozastavení činnosti ČSSD ve smyslu § 14 zákona č. 424 / 1991 Sb., o sdružování v politických stranách a v politických hnutích. O návrhu musí do 30 dnů rozhodnout vláda. Nevyhoví-li mu, přechází návrhové právo na prezidenta republiky.

 

Důvodem je, že ČSSD se neštítí porušovat Ústavu a zamezovat volné soutěži politických stran. Prostřednictvím svého 1. místopředsedy Bohuslava Sobotky zneužívá státní moc. Ministr  se snaží zlikvidovat politickou konkurenci, ignoruje rozsudky nejvyšších soudů v zemi. ČSSD využívá státní moci pro své politické cíle a brání SNK ED ucházet se ve volné soutěži o hlasy voličů. Naplnila tak definici strany, jejíž činnost je podle zákona zakázaná.

 

SNK ED dnes předkládají důkaz, že úředníci ministerstva financí se hodlali rozsudkům soudů podřídit. SNK ED jasně potvrzují, že pro březnové jednání vlády navrhli úředníci ministerstva financí vyplacení zadržovaných příspěvků. Skutečnost, že Sobotka i za této situace odmítl vydat rozhodnutí a příspěvky vyplatit jednoznačně svědčí o tom, že  nejednal jako ministr, ale jako vysoký představil ČSSD, jejíž vláda odmítla příspěvky uvolnit. Toto je hlavní důvod podání návrhu na rozpuštění ČSSD.

 

Sobotka i dosavadní premiér Paroubek lhali, když opakovaně uvedli, že nevyplacení částky 15 milionů je věcí nezávislých úředníků. I z čistě formálního a právního hlediska je poslední vyjádření v uvedené věci Rozhodnutí ministra financí samotného, podepsáno jen a jen ministrem financí osobně.

 

Ministr financí své pohrdání soudy dal jasně najevo i tím, že 6 měsíců ignoroval nález Ústavního soudu  ČR  ze 4. ledna 2006, v němž se výslovně zakazuje ministerstvu financí pokračovat v průtazích. Odpovídající Rozhodnutí podepsal ministr až 30. června.

 

Ve svém opakovaném zdůvodnění ze 30. června  2006 ministr neuvedl žádné nové skutečnosti. Ignoroval a nerespektoval  rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 24. května.

 

Ministr ve vyjádřeních tisku lhal, uvedl-li, že jeho úřad nebyl s rozsudkem Nejvyššího správního soudu seznámen. Rozsudek byl Ministerstvu financí doručen 28. června 2006.

 

SNK Evropští demokraté spolupracují s Policií ČR ve věci podaného trestního oznámení proti zneužití pravomoci veřejného činitele. Zveřejněním dalších svědectví by mohlo být ohroženo policejní vyšetřování.

 

O návrhu SNK ED musí do 30 dnů ode dnešního podání rozhodnout vláda. Nevyhoví-li mu, přechází návrhové právo na prezidenta republiky. SNK Evropští demokraté již v této věci požádali presidenta republiky o schůzku.

 

SNK Evropští demokraté vyzývají ministra Sobotku, aby vysvětlil, proč názor svých úředníků nerespektoval.

 

Jana Hybášková, předsedkyně SNK ED

Stanislav Polčák, 1. místopředseda SNK ED

Jiří Witzany, místopředseda SNK ED

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stručná rekapitulace věci:

 

Ministr dále odmítá vyplatit státní příspěvky za 15 mandátů Evropských demokratů, které získali v listopadu 2002 ve volbách do Zastupitelstva hlavního města Prahy. Celkem jde o částku přes 15 miliónů. Příspěvky ministr zadržuje již téměř čtyři roky. Ostatním politickým stranám ministerstvo peníze vyplácí. Podle rozsudku Nejvyššího správního soudu postupuje neoprávněně a v rozporu se základními demokratickými principy. Soud 24. května rozhodl, že strana má na příspěvek nárok a výslovně uvedl, že Evropští demokraté nejsou vyloučeni z nároku na příspěvek za mandáty, i když kandidovali ve sdružení s nezávislými kandidáty pod názvem „Demokraté Jana Kasla“. Ministrovi soud uložil, aby „posoudil, zda zvolení zastupitelé byli na kandidátní listině nominování politickou stranou anebo zda se jednalo o nezávislé kandidáty“ a podle toho peníze vyplatil. Tomuto pokynu soudu se však Sobotka odmítl svévolně podřídit a rozhodl zcela opačně. Postup ministerstva kritizoval Ústavní soud, Nejvyšší správní soud a Městský soud v Praze. Zadržování příspěvků označil za nezákonné i ombudsman. Nejvyšší správní soud se přitom SNK ED zastal již dvakrát. V červenci rozhodl, že SNK ED byli závažným způsobem poškozeni v parlamentních volbách. Soudci uvedli, že „nevyplacení příspěvku bylo za nejzásadnější pochybení při volbách“ (ČTK 5.7.2006).

 

1.       Ve věci zadržování příspěvků rozhodovalo už několik soudů. Městský soud v Praze žalobě Evropských demokratů plně 6.5.2005 vyhověl a žalovaná rozhodnutí ministerstva zrušil. Rozhodnutí sice nabylo právní moci, ale ministerstvo využilo mimořádný opravný prostředek a podalo proti rozsudku kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

2.       V říjnu 2005 dospěl k závěru, že ministerstvo je povinno peníze straně vyplatit, významný odborník na správní právo z Právnické fakulty UK, doc. JUDr. Vladimír Mikule.

3.       Ministerstvo ani po rozsudku Městského soudu v Praze nekonalo a příspěvky nevyplatilo. Strana se obrátila na Ústavní soud. Ten nálezem ze dne 4.1.2006 stížnosti Strany vyhověl.

4.       Po doručení nálezu ÚS úředníci ministerstva navrhli, aby příspěvky byly vyplaceny - viz stanovisko ministerstva pro jednání vlády dne 15.3.2006

http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/hs.xsl/podklady_pro_jednani_vlady_24644.html.

5.       Do sporu se vložil v rámci svých zákonem daných pravomocí veřejný ochránce práv, který ve své zprávě ze dne 11.5.2006  uvedl , že šetřením bylo zjištěno, že jednání Ministerstva financí, které odmítlo vyplatit politické straně ED příspěvek na mandát, neodpovídalo principům demokratického právního státu, neboť daný případ posuzoval z příliš úzkého (formálního) hlediska, aniž by přitom relevantní právní úpravu posoudilo ve všech jejich souvislostech a s přihlédnutím k principu spravedlnosti“. Ombudsman se rovněž pozastavil nad tím, že ministr Sobotka navrhoval vládě nejprve, aby příspěvky byly straně vyplaceny, následně však rozhodl zcela opačně.

http://www.snked.cz/index.php?dok=00060000002443,det 

6.       Dne 24.5.2006 rozsudkem č.j. 1 Afs 147/2005-105 zamítl Nejvyšší správní soud kasační stížnost ministerstva (viz bod 4). V odůvodnění rozsudku soud uvedl, že ministerstvo nemůže straně SNK ED příspěvek zadržovat proto, že strana kandidovala ve sdružení s nezávislými kandidáty. Jinými slovy soud opětovně potvrdil, že SNK ED má na peníze nárok. Nejvyšší správní soud uvedl, že v důsledku výkladu zákona výklad MF vede k elementárnímu porušení ústavních principů rovnosti a svobody v politické soutěži (viz http://www.nssoud.cz/tiskzpravy.php) a vyslovil tento právní názor: „I v případě podání kandidátní listiny volební strany typu sdružení politické strany a nezávislých kandidátů ve volbách do zastupitelstva hl. m. Prahy je proto nutno na takovouto kandidátní listinu nazírat obdobně, jako by se jednalo např. o kandidátní listinu výhradně politické strany, na níž mohou být ostatně uvedeni i nečlenové této strany, anebo o kandidátní listinu koalice politických stran. To znamená, že samotná skutečnost, že politická strana kandidovala v této formě volební strany, ji nevylučuje z nároku na vyplacení příspěvku na mandát.

7.       Dne 4.7.2006 v dalším rozhodnutí Nejvyšší správní soud konstatoval, že „nevyplacením příspěvku na mandát byl porušen zákon č. 424/1991 Sb. První předpoklad pro vyhovění volební stížnosti, tzn. zjištění relevantní protizákonnosti, tak byl naplněn.

8.       Dne 30.6.2006 ministr Sobotka definitivně rozhodl, že příspěvky za mandáty opětovně nevyplatí, protože straně nenáleží, kandidovala-li ve sdružení s nezávislými kandidáty. Strana se tak může jen znovu obrátit na soud – viz bod 1.

 

Veronika Jiravová,Tiskové oddělení, SNK Evropští demokraté, Malá Štěpánská 7, Praha 2, Mob. 775 109 127, email: veronika.jiravova@snked.cz.